Toimituksen suosikit: Uutuudet jakoivat mielipiteitä

Viikonlopun viiden ensi-illan joukossa ei huonoja elokuvia löydy! Mikä ei tarkoita, etteivätkö uutuudet jakaisi mielipiteitä…

On vaikea keksiä äijempää aihepiiriä kuin rodeoratsastavat cowboyt. Jotenkin kummassa tosipohjainen, onnettomuudessa loukkaantuneesta ratsastajasta ja hänen läheisistään kertova The Rider onnistuu olemaan yksi herkimmistä mieskuvauksista aikoihin. Siihen vaadittiin Kiinasta saapunut naisohjaaja, Chloé Zhao.

Suspiria on kuin The Riderin vastakohta: puhtaasti naisten elokuva. Kiinnostus sitä kohtaan oli huikea: ei ole itsestäänselvyys, että kaikki Toimituksen suosikit -taulukkoon osallistuvat Episodin avustajat ovat nähneet uutuuden ennen ensi-iltaa. Osalle Dario Argenton alkuperäinen kauhutarina vuodelta 1977 on lähes pyhä, osaa kiinnosti Call Me by Your Name -ohjaaja.

Viisaasti Luca Guodagnino ei yrittänytkään toisintaa Argenton visiota, vaan toteutti aivan omanlaisensa näkemyksen. Lopputulos jakoi mielipiteet lähes Darren Aronofskyn Mother!-elokuvan tapaan. Nekin, jotka eivät elokuvasta pitäneet, joutuivat pähkäilemaan tähtiensä kanssa, sillä kyseessä on joka tapauksessa melkoinen kokemus.

Teoriassa The Name of the Game on dokumentti Nex Machina -pelin tekemisestä. Käytännössä se on varoittava tarina siitä, mitä voi tapahtua, kun ikuisten pikkupoikien tasolle jääneet aikuiset miehet ryhtyvät tekemään miljoonien arvoista projektia fiilispohjalta.

Vaikka taiteellinen kunnianhimo oli hieman eri tasoa Creed II jakoi mielipiteitä Suspirian tavoin. Tässä tapauksessa rintamalinjojen asettaminen oli kuitenkin helpompaa. Jos pitää Rocky-elokuvista ja niiden muodostamasta tarinankaaresta, nauttinee myös Creed II:sta. Jos ei pidä, ei todennäköisesti ymmärrä, miksi Rocky IV on pitänyt tehdä uusiksi.

Ruotsalaiset lastenkirjat pienellä maatilalla asuvasta erakosta ja hänen kissastaan ovat löytäneet arvoisensa tulkin saksalaisesta Ali Samadi Ahadista. Hänen kolmas Viiru ja Pesonen -elokuvansa on tuttua värikästä ja kekseliästä hupsuttelua vinkeroissa lavasteissa. Viiru muuttaa kertoo tarinansa nimessään: Viiru-kissa katsoo kasvaneensa sen verran isoksi, että pystyy tulemaan toimeen omillaan. Itsenäisyys ei kuitenkaan voi sammuttaa syvää ystävyyttä.

 

MBJHNISKHLMLJV
Raja5454444,33
Cold War55434,25
Tyhjiö445444,20
The Rider54344,00
Suspiria33542553,86
A Star Is Born44444433,86
The Miseducation of Cameron Post4443443,83
Pikkujalka44343,75
Bohemian Rhapsody2444443,67
Ensimmäisenä Kuussa3454333,67
Nothing Like a Dame4343,67
Hölmö nuori sydän434343,60
Searching343443,60
The Name of the Game433,50
Crazy Rich Asians3433433,33
Overlord3343,33
Se mikä ei tapa34333,25
Widows33433,25
Risto Reipas ja Nalle Puh343333,20
Viiru ja Pesonen – Viiru muuttaa3333,00
Creed II323242,80
Pähkinänsärkijä ja neljä valtakuntaa33322,75
Ihmeotukset: Grindelwaldin rikokset3322,67
Nunna22332,50
Oma maa32322,50
Life Itself222332,40
Pieniä suuria valheita3312,33
Olavi Virta13232,25
Halloween22222312,00
Venom22211,75

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut