Toimituksen suosikit: Eheyttämistä ja hajontaa

Elokuvateattereiden ruuhkaviikot jatkuvat: viikonloppuna ensi-iltaan saapuu viisi uutta leffaa. Episodin kranttu toimitus löysi niistä jotain hyvääkin.

Viikon uutuuksista toimituksen suosioon kohosi 1990-luvulle sijoittuva The Miseducation of Cameron Post. Chloë Grace Moretz esittää teinityttöä, joka lähetetään kristilliselle eheytysleirille, kun hänet yllätetään muhinoimasta ystävättärensä kanssa koulun juhlien yhteydessä. Leirin hoitokeinot koostuvat pääasiassa tavoista saada nuoret inhoamaan itseään, mutta hyväonniset löytävät sieltä myös ystäviä.

A Prayer Before Dawn kertoo nuoresta brittinyrkkeilijästä, joka tuomitaan Thaimaassa vankilaan huumeiden vuoksi. Siellä hän löytää merkitystä elämäänsä thainyrkkeilystä. Tositapahtumapohjainen elokuva viehätti karuudellaan, jos ei päähenkilönsä luonteella tai tarinan ohuudella.

Jos on nähnyt Timo Koivusalon elokuvia suomalaisista suurmiehistä, tietää mitä odottaa Olavi Virta -elämäkerralta. Tähden elämä käydään silotellusti läpi kuin lista ranskalaisia viivoja, mutta ainakin elokuvassa soi mestarin oma ääni.

Mielenkiintoista viimeisimmän superolentoleffan, Venomin, vastaanotossa on, että se on saanut kaikkia arvosanoja yhdestä tähdestä neljään. Toki suurin osa arvioista painottuu asteikon heikompaan päähän. Joku kuitenkin kieltäytyy pitämästä sitä niin huonona. ”Sekasotku!” on yleisin syytös, mihin fani vastaa: ”Kyllä, mutta hauska sellainen!”

Jack Black ei tehnytkään siedettävän Goosebumps-kirjasarjasovituksen jatko-osaa, vaan tarttui samalla tavalla halloweenmaiseen Talo jossa kello tikittää -tarinaan. Olisi ehkä pitänyt harkita kahdesti, sillä lupaavan alun jälkeen pissa- ja kakkavitsit eivät riittäneet pitämään yllä yleisön kiinnostusta.

 

NISKHLMLJRNTJV
Tyhjiö4544444,17
The Miseducation of Cameron Post4434544,00
Deadpool 24443544,00
Isle of Dogs4444444,00
Hereditary – Pahan perintö542544,00
Raja544344,00
Ihmeperhe 24434443,83
Blackkklansman44253,75
Nuori Astrid34443,75
Crazy Rich Asians4334533,67
Mission: Impossible – Fallout4343433,50
Maria by Callas443333,40
Mary ja noidankukka3343,33
Solo: A Star Wars Story33434333,29
A Prayer Before Dawn43333,25
Missä on Emily?233443,20
Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja341433,00
Rannalla333333,00
Mamma Mia! Here We Go Again32343,00
Mile 2243233,00
Megalodon3323332,83
Papillon23332,75
The Predator33322,75
Nunna2332,67
Olavi Virta132432,60
Venom221342,40
Peppermint222332,40
Talo jossa kello tikittää321222,00
Johnny English iskee jälleen11131,50
Hell Fest11111,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut