Toimituksen suosikit: Kas onkos tullut kasari näin kesän keskelle?

Jos Thor: Ragnarök oli syntikkapoppia, viikon uutuuksiin kuuluva Thor: Love and Thunder on kuin kasarimetallia. Ainakin, mikäli on uskominen molemmat ohjannutta Taika Waititia.

Jos on miettinyt, miltä 80-luvun metalliyhtyeiden levykannet näyttäisivät elokuvana, Thor: Love and Thunder voisi olla melko lähellä sitä. Myös elokuvan soundtrack kaikuu kasaritunnelmia, joihin Michael Giacchinon modernit sävelet uppoavat hyvin.

Muuten elokuva hieman jakoi mielipiteitä. Monien mielestä se oli tyypillistä hulluttelevaa Taika Waititia. Osa taas oli sitä mieltä, että Waititille tyypillinen genreleikittely ei ollut tasapainossa jumaliinsa pettyneen ja kostoa etsivän pahiksen vakavamman tarinan kanssa.

Viikon toinen uutuus on ranskalainen versio romanttisesta komediasta, Sydämen asia(t). Siinä mies jättää raskaana olevan naisystävänsä serkkunsa hoteisiin. Ja tietäähän ne ranskalaiset. Jostain syystä kukaan toimituksesta ei ollut ensi-iltaan mennessä ehtinyt elokuvaa näkemään.

 

IHNIHLMLJRNTJV
The Northman45445444,29
Everything Everywhere All at Once4444444,00
Top Gun: Maverick4534444,00
Elvis4344454,00
Tytöt tytöt tytöt344544,00
Piemonten tryffelinmetsästäjät44433,75
Hytti nro 644343,75
007 No TIme to Die4443433,67
Downton Abbey: Uusi aikakausi444243,60
The Batman44233543,57
Lightyear44333,50
CODA – kahden maailman välissä443333,40
Thor: Love and Thunder4432433,33
Uncharted4333433,33
Ihmeotukset: Dumbledoren salaisuudet43333433,29
Doctor Strange in the Multiverse of Madness4323433,17
Operaatio Mincemeat333333,00
70 on vain numero32433,00
Men34233,00
Odotus33333,00
Kätyrit: Grun tarina22342,75
Jurassic Park: Dominion3223332,67
Minä, Zlatan1332,33
Memory22222,00
Memoria2222,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Ira Hurskainen (IH)

Episodin toimittaja, populaarikulttuurin suurkuluttaja, Supernatural-asiantuntija ja somepersoona.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut