Toimituksen suosikit: tästä on hyvä parantaa

Vuoden 2018 ensimmäisen viikonlopun uutuustarjonta ei nyt suoranaisesti hurmannut Episodin toimitusta.

Yksi viikonlopun kolmesta uutuudesta sentään sai armon, ja Wonder-draama nousi erinomaisten elokuvien kastiin. Kasvojen epämuodostumasta kärsivästä pojasta ja hänen läheisistään kertova elokuva ehkä manipuloi katsojan kyynelhanoja, mutta samalla se on koskettava tarina elämässä oikeasti merkitsevistä asioista.

Kyllähän edes joku yksittäinen toimittaja löysi jotain positiivista kahdesta muustakin tulokkaasta, mutta tämän hetken tarjonnassa ne jäivät silti kauas kärjestä. No, tästä on hyvä parantaa vuoden mittaan.

Kotimainen draama Viulisti käyttää ehkä liian kauan aikaa voittaakseen katsojan puolelleen. Osa toimittajista ehti tuskastua, mutta oli niitäkin, joiden mielestä elokuvan lopussa sen voi katsoa lunastaneen siihen asetetut odotukset.

Pitch Perfect 3 on siitä mielenkiintoinen tapaus, että kukaan sen nähnyt ei pitänyt sitä hyvin tehtynä elokuvana, mutta käytännössä kaikilla oli ollut myös hauskaa sitä katsoessaan.

JHNISKMOJPJRJV
Blade Runner 204955044544,50
Armomurhaaja45440404,20
Paddington 204444054,20
Ikitie44040534,00
The Square45030404,00
Borg/McEnroe04040044,00
God's Own Country04400044,00
The Killing of a Sacred Deer44434403,83
Star Wars: The Last Jedi34444003,80
Thor: Ragnarök04443043,80
Wonder04344003,75
Kosketuksissa04430003,67
Lady Macbeth03430443,60
Tuntematon sotilas43030443,60
Loving Vincent03034043,50
Ferdinand03340003,33
Solsidan03430003,33
Wonder Wheel02433343,17
Joulumaa03330333,00
Jumanji: Welcome to the Jungle03333003,00
Muumien taikatalvi03300033,00
Idän pikajunan arvoitus32320432,83
Viulisti42020302,75
The Foreigner03032032,75
9531030002,33
Yösyöttö02003022,33
Pitch Perfect 302203022,25
A Bad Moms Christmas01022001,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Milla Olkkonen (MO)

Joonatan Porras (JP)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.