Toimituksen suosikit: viimeisiä viedään

Vuoden viimeisenä viikonloppuna ensi-iltaan saapuu kolme uutta elokuvaa. Niiden joukkoon viikon uutuuksiksi laskimme myös joulupäivänä ensi-iltaan tulleet kolme muuta nimikettä.

Vaikka valinnanvaraa oli tällä kertaa yllin kyllin, ei edes vuoden päättyminen saanut Episodin toimitusta innostumaan. Ainoastaan fantasiasävytteinen, teurastamoon ja uneen sijoittuva lemmentarina Kosketuksissa nousi erinomaisten kastiin.

Toisaalta tarjolla oli paljon kelpoa keskikastin viihdettä. Ferdinand-animaatio ja tv-sarja Solsidanin syrjähyppy valkokankaalle saivat aiheiden ystäviltä kiitettävät arvosanat ja muiltakin hyväksyvää myhäilyä.

Osa nimikkeistä jakoi toimitusta. Woody Allenin elokuvien ystävät pitivät myös hänen uudesta Wonder Wheelistaan, osalle se uponnut ollenkaan. Aleksi Mäkelän 95 oli osalle mukiinmenevä kuvaus Suomen lätkähurmioon saaneista tapahtumista, osa piti sitä lähes henkilökohtaisena loukkauksena.

Siinä välissä Ballerina jäi vähälle huomiolle – kuten tahtoo tapahtua muutenkin animaatioille, jotka eivät tule Disney/Pixar-tallista, tai joissa ei ole keltaisia kätyreitä.

 

MBJHNISKHLMOJV
Blade Runner 204935505444,33
Paddington 200440454,25
The Square54503304,00
Armomurhaaja44543404,00
God's Own Country40444044,00
Thor: Ragnarök00444444,00
Ikitie34405433,83
Tuntematon sotilas04305343,80
Star Wars: The Last Jedi03444403,80
Kosketuksissa40443303,60
The Killing of a Sacred Deer34443303,50
Ferdinand00330403,33
Solsidan00340303,33
Lady Macbeth40342343,33
Kingsman: Kultainen kehä33403433,33
Wonder Wheel03243343,17
The Foreigner00303333,00
Jumanji: Welcome to the Jungle00330303,00
Justice League23333232,71
The Journey30203002,67
Joulumaa00331332,60
Idän pikajunan arvoitus03232232,50
Ballerina20300202,33
9503101302,00
American Assassin00102201,67
Yösyöttö00201021,67
Suburbicon20101201,50
A Bad Moms Christmas10101201,25

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Milla Olkkonen (MO)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut