Toimituksen suosikit: Työmoraalissa toivomisen varaa

Onhan Episodin toimitus aikaisemminkin ollut niuho, jolloin viikon uutuuselokuvat eivät ole nousseet kovin korkealle Toimituksen suosikit -taulukoissa. Mutta että niitä on katsottu niin vähän, ettei uutuuksia saatu edes mukaan taulukkoon?!

Uutuuksista ainut, jonka oli nähnyt enemmän kuin yksi toimittaja, oli historiallinen ja romanttinen draama Eiffel. Se osoittautui ihan mukiinmeneväksi ”entä jos” -tarinaksi maailmankuulun maamerkin rakentamisesta Pariisin keskustaan.

Jos kaikki ensi-iltatulokkaat olisi merkitty alla olevaan taulukkoon, ei Eiffel olisi noussut niistä korkeimmalle. Sen paikan olisi ottanut Isoäiti, jonka kuitenkin oli ehtinyt nähdä vain yksi Episodin toimittaja. Hän antoi tragedian väkisin yhteen tuoman alkoholisoituneen isoäidin ja tämän kapinallisen pojanpojan tarinalle neljä tähteä ja kehui erityisesti nimiosassa nähtävää Charlotte Ramplingia.

Myös japanilaiseen sarjakuvaan ja animaatiosarjaan perustuvan Jujutsu Kaisen 0:n katsoi vain yksi toimittajamme. Suosittujen sarjojen hahmojen varhaisista vaiheista kertova esielokuva ei hänen mielestään onnistunut maallikkokatsojan vakuuttamisessa, vaikka sarjojen fanit elokuvasta ovatkin pitäneet. Hän antoi sille kaksi tähteä.

1980-luvulla Jo kertaalleen filmatisoituun Stephen Kingin romaaniin perustuvan Firestarterin taulukosta jäänti menee sen piikkiin, ettei elokuvasta järjestetty lehdistönäytöstä ennen ensi-iltaa.

Samasta syystä jäi katsomatta uutta tv-sarjan kautta pohjustava Koskinen, joka on koostettu sen kahdesta ensimmäisestä jaksosta.

 

MBJHIHNIHLJRJV
The Northman4454544,33
Drive My Car54354,25
Everything Everywhere All at Once4444444,00
Belfast444444,00
Hytti nro 6444444,00
Downton Abbey: Uusi aikakausi44444,00
Spider-Man: No Way Home43544343,86
Tytöt tytöt tytöt3344543,83
Piemonten tryffelinmetsästäjät444433,80
CODA – kahden maailman välissä3444333,50
Pahanhautoja4343433,50
The Batman4442343,50
Suurenmoisen lahjakkuuden sietämätön taakka3443433,50
Ted K34433,50
007 No Time to Die14444433,43
Rinnakkaiset äidit333443,40
Jane by Charlotte3343,33
Ihmeotukset: Dumbledoren salaisuudet4333,33
Scream43333,25
Uncharted43333,25
Eiffel333,00
Doctor Strange in the Multiverse of Madness2432433,00
70 on vain numero32433,00
Odotus33333,00
Vinski ja näkymättömyyspulveri4233,00
The Twin – Paha kaksonen3322,67
Mothering Sunday3322,67
Morbius22322,25

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Ira Hurskainen (IH)

Episodin toimittaja, populaarikulttuurin suurkuluttaja, Supernatural-asiantuntija ja somepersoona.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut