Toimituksen suosikit: Viikonloppuna viisi uutuutta, kaikilla jalat tukevasti menneessä

Viikonlopun viisi uutuuselokuvaa haki innoitusta menneistä ajoista ja tapahtumista. Niiden joukossa oli kaksi paluuta vanhoihin klassikoihin. Ne päätyivät kehystämään Episodin toimituksen pisteiden jakoa.

Pääosaakin esittävän Bradley Cooperin esikoisohjaus A Star Is Born on jo neljäs versio samasta tarinasta, joka filmattiin ensimmäisen kerran vuonna 1937. 80 vuotta myöhemminkin tehokas tarina esi suuntiin kuuluisuuden tikkailla matkalla olevista rakastavaisista toimii edelleen. Ja tällä kertaa Lady Gaga todennäköisesti voittaa sen laulu-Oscarinkin!

Terroristi-iskut Utøya-saarella ovat saaneet samaan aikaan kaksi elokuvakäsittelyä. Toinen niistä pyörii nyt valkokankailla. U – July 22 käy käytännössä reaaliajassa läpi saarella leireilevien nuorten 72 kauhun minuuttia. Vaikka tarinallisesti paljon pitemmälle ei pyritäkään, lopputulos on tehokas, vatsanpohjassa tuntuva elokuvan ammattilaisen voimannäyte.

Tuukka Temonen ei juuri ole muiden mielipiteistä välittänyt tehdessään elokuvia, jotka on halunnut kertoa. Valmentaja esittelee hyvin Jari Sarasvuon oloisen huomiotalousgurun elämää, ja se on tehty ilman kohteen tukea tai siunausta. Siitä ja resurssien rajallisuudesta huolimatta lopputulos on dramaturgisesti ehjä kuvaus menestyksestä ja sen kääntöpuolesta.

Toinen merkittävä suomalainen kertoja on Arto Halonen, joka viime aikoina on innostunut tekemään dramatisoituja dokumentteja. Takaisin valoon kertoo ahdistavan tositarinan suomalaisnaisesta, joka astuu ihmiskauppiaiden ansaan.

40 vuotta sitten John Carpenterin Halloween muokkasi uusiksi kauhuelokuvan kenttää. Niin vaikuttava hänen teinislasherinsa oli, että se kiehtoo elokuvantekijöitä ja yleisöjä edelleenkin. David Gordon Greenin merkkipäiväleffa unohtaa alkuperäisen jälkeen tulleet jatko-osat muutamaa silmäniskua lukuun ottamatta ja jatkaa tarinaa 40 vuotta myöhemmin.

Jamie Lee Curtis tappajan paluuseen oman onnensa hinnalla valmistautuneena naisena on mahtava veto, mutta valitettavasti Green sortuu kaikkiin mekaanisten jatko-osien helmasynteihin, jotka on ollut pyyhkivinään pois. Mikä pahinta, elokuva ei pelottanut edes kauhua välttelevää arvioijaa.

 

JHNISKHLHMNTJV
Tyhjiö4454444,17
U – July 224444444,00
Deadpool 244443544,00
The Miseducation of Cameron Post4434544,00
Raja4544344,00
Ihmeperhe 244434443,86
A Star Is Born4444433,83
Bad Times at the El Royale443443,80
Hölmö nuori sydän43434443,71
Valmentaja4433,67
Ensimmäisenä Kuussa4543333,67
Pikkujalka4433443,67
Takaisin valoon433,50
Crazy Rich Asians4333533,50
Nuori Astrid34433,50
Blackkklansman344243,40
Mission: Impossible – Fallout343433,40
Risto Reipas ja Nalle Puh3433433,33
A Prayer Before Dawn4333,33
Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja3341433,00
Papillon323332,80
The Predator33322,75
Megalodon3322332,67
Olavi Virta1322432,50
Nunna2232,33
Venom22142,25
Talo jossa kello tikittää3212222,00
Halloween222211,80
Johnny English iskee jälleen111231,60
Hell Fest11111,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Heli Metsätähti (HM)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut